CHAOSScon Pohjois-Amerikka 2024

Sijaitsee yhdessä Open Source Summit Pohjois-Amerikan kanssa

Seattle, WA

Huhtikuu 15, 2024

Tietoja CHAOSSconista

Opi avoimen lähdekoodin projektien terveysmittareista ja työkaluista, joita avoimen lähdekoodin projektit, yhteisöt ja suunnittelutiimit käyttävät yhteisön työnsä seuraamiseen ja analysointiin. Tämä konferenssi tarjoaa paikan keskustella avoimen lähdekoodin projektien kunnosta, CHAOSS-päivityksistä, käyttötapauksista ja käytännön työpajoista kehittäjille, yhteisön johtajille, projektipäälliköille ja kaikille avoimen lähdekoodin projektien kunnon mittaamisesta kiinnostuneille. Jaamme myös näkemyksiä CHAOSS-kontekstityöryhmistä, mukaan lukien OSPO:t, yliopiston avoin lähdekoodi ja avoin lähdekoodi tieteessä ja tutkimuksessa.

Tänä vuonna tarjoamme mielellämme bonustapahtuman CHAOSSconin kanssa: visualisointityöpajamme ohjelmistopakettiemme datan visualisoinnista. Ilmoittautuminen tähän tapahtumaan on erillinen CHAOSSconista, mutta haluaisimme nähdä sinut molemmissa!

Missä

Seattle Convention Center / Summit Building 900 Pine St Seattle, WA USA 98101

Kun

Date: Huhtikuu 15, 2024

Visualisointityöpaja: klo 9–00 Tyynenmeren kesäaika

CHAOSSCon aika: 1-30 Tyynenmeren kesäaika

Live Streaming

Suoratoisto on TBD.

Live-keskustelut

CHAOSSconin aikana seuraamme meidän Slack kanava #CHAOSScon reaaliaikaisille kysymyksille ja kommenteille, joita paikan päällä ja verkossa olevilla osallistujilla voi olla.

Rekisteröinti

Ilmoittautuminen visualisointipajaan maksaa 7 USD ja CHAOSSconiin 10 USD. Koska nämä ovat tapahtumia yhdessä Open Source Summit North America -tapahtuman kanssa, ilmoittautuminen kyseiseen tapahtumaan on ennakkoehto. Voit ilmoittautua kaikkiin kolmeen tapahtumaan osoitteessa OSSNA-rekisteröintisivu.

Rekisteröidy Now!

Tapahtuman tiedot

Toimintaohjeet tapahtumassa

Kaikkien puhujien ja osallistujien on noudatettava CHAOSS-sääntöjä Käytännesäännöt. Loukkaavasta, häiritsevästä tai muuten sopimattomasta käytöksestä voidaan ilmoittaa ottamalla yhteyttä chaoss-conduct@googlegroups.com.

Sosiaalisen median ja konferenssien päivitykset

Tilaa Slack kanava #CHAOSScon saadaksesi päivityksiä konferenssista ja koordinoimaan tapaamisia.

seurata @CHAOSSproj ja twiittaa #CHAOSS #CHAOSScon huippukokouksen ja CHAOSSconin aikana kertoaksesi kaikille, kuinka tärkeää avoimen lähdekoodin yhteisön terveys on!

Monimuotoisuuden pääsyliput ja perheystävällisyys

Lähetä sähköpostia Elizabeth Barronille elizabeth@chaoss.community saadaksesi lisätietoja monimuotoisuuden pääsylipun hankkimisesta.

Tapahtuma on perheystävällinen ja lapset ovat tervetulleita mukaan.

Aikataulu - 15

Visualisointityöpaja klo 9–00 Tyynenmeren kesäaika

Aika: Kesto Kuvaus
9:00 - 9:10 10 min Tervetuloa
9:10 - 9:25 15 min
    Työpajan motivaatio:
  • Tietojen alkuperän vakuutus: Augurin rooli
  • Tietojen tieteellinen visualisointi: 8Knotin rooli
  • Data Exploration Dashboard: GrimoireLabin rooli
9:25 - 9:45 20 min Datan visualisoinnin esimerkkitapaus: Linkerd
9:45 - 10:45 60 min
    Kuvaajan tulkinta ja visualisointityylien valinta kysymykselle
  • Kaavioiden tulkitseminen: "Mitä minä katson?" Ongelma
  • Kaavion valinta: vaihtoehdot tiettyihin kysymyksiin vastaamiseksi
  • Kuvaajan parametrien valinta: Kuinka valita käyttäjän syötteet
10:45 - 11:00 15 min Tauko
11:00 - 11:20 20 min Käytettävissä olevan analyysin laajentaminen: mitä tehdä, kun nykyiset kaaviot eivät vastaa kysymykseesi
11:20 - 11:40 20 min Työkalujen konfigurointi- ja kokeilustrategiat
11:40 - 12:25 45 min Uusien visualisointien luominen: ohjattuja esimerkkejä
12:25 - 12:30 5 min Sulkeminen Ajatuksia

CHAOSScon klo 1-30 Tyynenmeren kesäaikaa

Aika: Kuvaus Puhuja/ohjaaja
1:30 - 1:35 Tervetuloa Sean Goggins, CHAOSSin perustaja ja hallituksen yhteispuheenjohtaja
1:35 - 1:55 Tietoja KAAOSISTA Elizabeth Barron, CHAOSS-yhteisöpäällikkö
1:55 - 2:05 Työpajan esittely Matt Germonprez, CHAOSSin perustaja
2:05 - 3:05 Mittareiden kehittämistyöpaja eri
3:05 - 3:20 Työpaja: raportointi eri
3:20 - 3:25 Ryhmäkuva Kaikille!
3:25 - 3:40 Tauko
3:40 - 4:20 Ohjelmistopäivitykset (Augur/8 Knot, GrimoireLab)
  • Georg Link - GrimoireLab-päivitykset (20 minuuttia)
  • Sean Goggins ja Cali Dolfi - Augur / 8 Knot -päivitykset (20 minuuttia)
4:20 - 4:58 Lightning Talks (tuo aiheesi) Sinä!
4:58 - 5:00 Sulkeminen Sean Goggins
5:00 - 7:00 Sosiaalinen tapahtuma Kaikki KAOOTISET Tervetuloa

CHAOSScon NA 2024 -järjestelytoimikunta

  • Dawn Foster
  • Elizabeth Barron
  • Georg Linkki
  • Yigakpoa Ikpae
  • Rhoda Michael
  • Matt Germonprez
  • Sean Goggins
  • Vinod Ahuja